Tematem przewodnim tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia jest dostęp do powszechnej opieki zdrowotnej niezależnie od miejsca na świecie oraz dyskusja na temat sposobów osiągnięcia zdrowia dla wszystkich. Celem akcji w nasze szkole, było rozpowszechnianie wiedzy o zdrowym trybie życia, propagowanie zachowań asertywnych i zwrócenie uwagi na rozpowszechnianie się nowych dopalaczy i następstwach ich zażywania.
Przekaz treści prozdrowotnych odbył się poprzez: pokaz inscenizacji prozdrowotnej, ekspozycje rysunków, prac uczniowskich i klasowych gazetek, happening prozdrowotny, pokaz prezentacji multimedialnej, pogadanki wychowawców z klasą, warsztaty profilaktyczne z młodzieżą.
Odbyły się następujące działania profilaktyczne:
1. W wybranych klasach 4-7 i w gimnazjum liderzy zdrowia prowadzili warsztaty z uczniami podczas spotkań klas z wychowawcą. Liderzy zdrowia przypomnieli uczniom podstawowe wiadomości o dopalaczach, przeprowadzili test wiedzy na ich temat, zapoznali uczniów z różnymi sposobami zachowań asertywnych, a następnie w grupach odbywały się ćwiczenia dotyczące asertywnych zachowań.
2. Uczniowie klas 7 przygotowali dla całej społeczności szkolnej prezentację multimedialną o przesłaniach Światowego Dnia Zdrowia 2018 i sposobach wpływania młodzieży na utrzymanie i polepszenie powszechnej opieki zdrowotnej w naszym kraju. Prezentacja odbywała się na górnym korytarzu podczas przerw śródlekcyjnych. Ponadto wychowawcy klas przeprowadzili pogadanki na temat powszechnej opieki zdrowotnej.
3. Uczniowie klas 4-7 szkoły podstawowej i klas 2-3 gimnazjum mieli możliwość zobaczenia inscenizacji o zażywaniu dopalaczy w szkole i ich negatywnych skutkach.
Uczniowie również pod opieką wychowawców przygotowali gazetki klasowe o skutkach zażywania dopalaczy i sposobach przeciwdziałania, przygotowali także transparenty z hasłem przeciwko dopalaczom, a następnie odbył się 11 kwietnia przemarsz młodzieży z tymi transparentami ulicami Chrzypska. Na dziedzińcu Środowiskowego Domu Samopomocy skandowali swoje hasła, po czym policjant z Komendy Powiatowej Policji w Międzychodzie przekazał uczniom najbardziej istotne informacje o konsekwencjach zażywania dopalaczy. Podał przykłady niewłaściwego zachowania się osób będących pod wpływem dopalaczy (były to przykłady z naszego powiatu).
4. W klasach 1-3 szkoły podstawowej wychowawca przeprowadził lekcję z hasłem „Zdrowie może być skarbem”, miało to formę układania hasła o zdrowiu z rozsypanki wyrazowej, układania puzzli dotyczących zdrowia oraz oglądaniu etykiet produktów spożywczych. Najmłodsi uczniowie wykonali także prace plastyczne dotyczące zdrowia.
Całość działań prozdrowotnych przygotował pan Jacek Gogołek