
Dnia 7 maja 2016 roku w Zespole Szkół w Chrzypsku Wielkim odbył się festyn historyczny pod hasłem „Śladami przeszłości”.
Przygotowania do festynu trwały wiele miesięcy. Uczestniczyli w nich nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Chrzypsku Wielkim. Pracami kierował nauczyciel historii – Jarosław Czekała.
Wreszcie nadszedł dzień festynu. O godzinie 14.00 nastąpiło oficjalne otwarcie i przywitanie wszystkich zaproszonych gości przez prowadzącego – Jana Korpika. Następnie głos zabrała pani dyrektor Dorota Korpik, która również powitała wszystkich przybyłych, a następnie wręczyła nagrody dla osób szczególnie angażujących się we wspieranie szkoły. O godzinie 15.00 rozpoczęła się część artystyczna. Pierwsza wystąpiła grupa taneczna „Stokrotki”. Po nich wraz z członkami grupy teatralnej Zespołu Szkół pod kierownictwem pani Marty Rzepeckiej wędrowaliśmy śladami przeszłości aż do czasów Chrztu Polski. Zaraz potem można było podziwiać występ grupy tanecznej „Młodsze groszki”. Następnie odbył się koncert muzyczny przygotowany przez panie: Mirosławę Lech, Lidię Pietruchę, Beatę Stefańską i Beatę Gogołek. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum połączyli swoje siły i umilili czas zebranym śpiewając, grając na instrumentach i prezentując swój talent taneczny. Festyn miał również cel profilaktyczny. Pewne jego elementy poświęcono kampanii antyalkoholowej. W jej ramach przygotowano okolicznościową gazetkę, ale przede wszystkim widzowie mogli obejrzeć przedstawienie profilaktyczne, przygotowane przez dzieci ze świetlicy terapeutycznej „Świetliki” z Sierakowa. NA koniec części artystycznej wystąpiła grupa taneczna „Groszki”. Wszystkie występy taneczne przygotowała pani Małgorzata Kudlińska – Skrzypkowiak. Na pikniku historycznym nie mogło zabraknąć pokazu mody z różnych epok. Kiedy wybiła godzina 16.30, dyrektor Muzeum Opalińskich w Sierakowie – pan Robert Jędrzejczak poprowadził pokaz wojowników z różnych epok. Mogliśmy obejrzeć starożytnych gladiatorów, średniowiecznych wojów, żołnierzy napoleońskich, powstańców wielkopolskich, czy wreszcie żołnierzy współczesnych formacji wojskowych. Po tej prezentacji członkowie Samodzielnej Grupy Dywersyjno – Szturmowej z Sierakowa przeprowadzili pokaz swoich możliwości. Zademonstrowali jak powinny być przeprowadzone różne akcje w sytuacji zagrożenia ze strony terrorystów. W czasie, gdy odbywały się te wszystkie pokazy można było zgłębiać wiedzę na temat wybranej epoki historycznej, zaczynając od prehistorii, a kończąc na współczesności, w przygotowanych wcześniej przez uczniów i nauczycieli stoiskach. Zadbali oni o charakterystyczny wygląd i specjalnie dobrane atrakcje, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Oprócz tego można było pojeździć na koniu lub kucyku, pozjeżdżać na dmuchanych zjeżdżalniach, postrzelać z łuku lub na strzelnicy oraz wziąć udział w zmaganiach zapaśniczych. Do tego wszystkiego spędzało się miło czas w kawiarence, gdzie istniała możliwość zakupu placków, babeczek, owocowych szaszłyków, kawy lub herbaty. Dodatkowo na każdego uczestnika festynu czekała pyszna grochówka. Festyn zakończył się o godzinie 18.00. Pani dyrektor Dorota Korpik podziękowała wszystkim za przybycie i wspólną zabawę.
Organizatorzy festynu serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji imprezy. Bez Was nasz festyn nie doszedłby do skutku. Dziękujemy!!
Zobaczcie galerię zdjęć
