Jednym z głównych zadań szkoły w roku szkolnym 2016/2017 jest rozwijanie kultury osobistej uczniów. W związku z tym na górnym korytarzu szkolnym została przygotowana gazetka zawierającą podstawowe zasady kulturalnego zachowywania się. Uczniowie mogli przypomnieć sobie słowa grzecznościowe w małym słowniku uprzejmości, poznać zasady kulturalnego zachowywania się przy stole oraz cechy kulturalnego ucznia. Na telewizorze była wyświetlana prezentacja multimedialna o kulturze osobistej. Gazetka została przygotowana przez zespół ds. motywacji.
Aktualności
Zasady kulturalnego zachowywania się
Szkolny Konkursu Plastyczny
Dnia 10 kwietnia 2017r. wyłoniono laureatkę Szkolnego Konkursu Plastycznego pt. „Trzymaj Formę!”
Została nią Natalia Czekalska z klasy IVa.
Konkurs skierowany był dla uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej.
Cele konkursu:
- zachęcenie do kształtowania właściwych nawyków i umiejętności prozdrowotnych,
- wskazanie sposobów unikania nadwagi, otyłości i chorób dietozależnych,
- wzrost poziomu świadomości społecznej dotyczącej wpływu żywienia
i aktywności fizycznej na zdrowie.
Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy zachęcającej młodych ludzi do zdrowego stylu życia.
Konkurs zorganizowała Lucyna Makówka – Pucek.
Misterium Męki Pańskiej
Dnia 7 kwietnia 2017 w sali GOK - u odbyło sie Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez uczniów klas 3 Gimnazjum. Gimnazjaliści wcielili się w role Jezusa, anioła, diabła, oskarżycieli Jezusa ( prokurator, sędzia, adwokat), uczniów, którzy spali, żołnierzy, świadków itp. Przedstawienie wprowadziło wszystkich uczestników w szczególny czas cierpienia i śmierci Jezusa, a zarazem do obchodów Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy. Uczniowie przygotowali wraz z rodzicami stroje charakterystyczne dla danej postaci, za co szczególnie bardzo dziękuję. Nad całością przygotowań czuwała katechetka Lidia Pietrucha.
Zobacz galerię zdjęć
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia 2017 roku obchodziliśmy w Zespole Szkół Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem: „DEPRESJA – POROZMAWIAJMY O NIEJ”.
W ramach kampanii w Zespole Szkół w Chrzypsku Wielkim została przygotowana prezentacja multimedialna i gazetka ścienna.
Na zajęciach z wychowawcą w klasach szóstych i klasach gimnazjalnych zostały przyprowadzone pogadanki o depresji.
Całość przygotowała Sylwia Nowacka-Bernat
SZKOLNY KONKURS WIEDZY „ TRZYMAJ FORMĘ!”
Dnia 7 kwietnia 2017r. zostały wręczone nagrody laureatom Szkolnego Konkursu Wiedzy pt. „ Trzymaj Formę!”. Laureatami zostali :
I miejsce Stanisław Szczechowiak
II miejsce Joanna Wesoła
III miejsce Kamil Korpik
Konkurs na temat zdrowego stylu życia adresowany był do uczniów klas I – III gimnazjum. Celami konkursu było pogłębienie wiedzy na temat prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia, ich znaczenia dla organizmu człowieka oraz wzbogacanie wiedzy o wartościach odżywczych żywności i doskonalenie umiejętności korzystania z informacji zamieszczanych na opakowaniach produktów żywnościowych. Jednym z zadań praktycznych dla uczniów było np. obliczanie BMI.
Organizatorami konkursu były: koordynator programów zdrowotnych pani Lucyna Makówka- Pucek i nauczycielka biologii pani Romana Wodzińska.
Wręczenie nagród w konkursach SKO
Dnia 4 kwietnia 2017 r. zostały wręczone nagrody laureatom konkursów SKO.
1. Konkurs plastyczny ,,Oszczędzam w SKO, marzę o…”.
2. Konkurs- rymowanka lub wierszyk o tematyce oszczędzania.
3. Konkurs- krzyżówka ,,Praca popłaca”.
Nagrodzeni zostali następujący uczniowie gimnazjum: Weronika Obrocka, Stanisław Szczechowiek, Magdalena Wieczorek, Roksana Kokot, Wiktoria Borowicz, Dominika Bartkowiak.
Nagrody ufundował Bank Spółdzielczy Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego, z którym szkoła współpracuje. Opiekunką SKO w klasach 1-3 Gimnazjum jest pani Maria Paszkiewicz.
Pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień wiosny uczniowie Zespołu Szkół w Chrzypsku Wielkim powitali z radością, w zróżnicowany sposób.
Imprezę dla klas 1-3 szkoły podstawowej przygotowała p.Beata Stefańska z pomocą innych nauczycieli nauczania zintegrowanego.
Uczniowie spalili „Marzannę”, następnie mieli konkursy sprawnościowe i konkurs plastyczny w Gok-u.
Klasy 4-6 bawiły się w Gok-u, witały wiosnę z Bogami Olimpu. Przebrali się zgodnie z tematyką zabawy, wykazali się sprawnością fizyczną w przygotowanych przez p. Agnieszkę Stołowską konkurencjach.
Gimnazjaliści pożegnali zimę paląc „Marzannę” na chrzypskiej plaży, usmażyli i ze smakiem zjedli kiełbaskę, zagrali w palanta. Dla gimnazjalistów imprezę przygotował Samorząd Uczniowski Gimnazjum pod opieką p.Alicji Girus.
Konkurs recytatorski w gimnazjum
Dnia 21 marca 2017r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs poezji miłosnej pod hasłem „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”. Uczniowie gimnazjum pięknie zaprezentowali wybrane samodzielnie wiersze. Oceniane były takie umiejętności jak: opanowanie pamięciowe utworu, wyrazistość dykcji, warsztat recytatorski, oryginalność interpretacji i rozumienie tekstu. Swoim wykonaniem wyróżniły się nastepujące osoby: Roksana Kokot – 1 miejsce, Julia Zajas i Hanna Prędka – 2 miejsce, Sławomir Dajewski -3 miejsce.
Konkurs zorganizowała pani Marta Rzepecka.
Powiatowy Konkurs Recytatorski
18 marca 2017r. w Międzychodzie odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Recytatorski, organizowany przez Zespół Szkół nr 2 w Międzychodzie. Naszą szkołę reprezentowali:
Na poziomie klas 1 - 3 Wiktoria Banaszkiewicz kl. 1a, Milena Pospieszna kl. 2a,Marceli Banaszkiewicz kl. 3a
Na poziomie klas 4-6 Oliwia Dąbek kl. 4a, Paweł Prędki kl. 4a, Zofia Urbańska kl. 4a.
Nasi uczniowie kolejny raz odnieśli sukces, gdyż:
I miejsce zajęła Milena Pospieszna
III miejsce zajęła Wiktoria Banaszkiewicz
a wyróżnienie zdobył Paweł Prędki.
Dziękujemy wychowawcom i nauczycielom oraz rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do konkursu. Gratulujemy serdecznie!!!
Szkolne rekolekcje wielkopostne
W dniach od 13, 14 i 15 marca 2017r. odbyły się szkolne rekolekcje wielkopostne pt: „ Idźcie i głoście”. Tematycznie związane z przeżywanym w tym roku jubileusz 100 – lecia objawień Matki Boskiej Fatimskiej. Był to nas czas szczególnie ważny – czas refleksji i spojrzenia w głąb duszy. Uczniowie zarówno ze szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyli w naukach rekolekcyjnych przygotowanych przez ojca Cyryla OFM Franciszkanina z Wronek. Nie brakowało także wspólnej modlitwy, śpiewu, rachunku sumienia, opowiadań religijnych, scenek dramowych obrazujących prawdy religijne. Zwieńczeniem rekolekcji w kościele była spowiedź święta i Msza Święta.
Podczas zajęć w szkole uczniowie zapoznawali się z orędziem Matki Bożej z Fatimy oraz duchowością pastuszków z Fatimy - bł. Hiacynty i bł. Franciszka. Naszą odpowiedzią na prośby Niepokalanego Serca Maryi były rysunki dzieci klas I – III – „ Maryjo chciałbym Ciebie pocieszać”, plakaty uczniów klas IV – VI „Droga pocieszenia Maryi” oraz kolaż młodzieży gimnazjum – „Jak zaradzę łzom Maryi?”.
Tegoroczne rekolekcje są przygotowaniem do Świąt Wielkanocy oraz jubileuszu 100 – lecia Objawień w Fatimie.
Przygotowała Maria Lamcha.
Dzień Świętego Patryka
W piątek 17.03.2017r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. W tym dniu górny korytarz został przystrojony na zielono, a uczniowie nosili zielone ubrania. Podczas przerw można było skosztować zielonego placka i zapoznać się z historią Irlandii wyświetlaną na monitorze TV w formie prezentacji multimedialnej. Na gazetce można było również zobaczyć zdjęcia z obchodów tego święta w różnych częściach świata.
Uczniowie o imieniu Patryk, a jest ich w naszej szkole sześcioro, otrzymali drobne upominki. Uroczystość przygotowała Anna Mrozek.
Balik karnawałowy
Dnia 22.02.2017r. odbył się balik karnawałowy dla uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej, zorganizowany przez nauczycieli nauczania zintegrowanego. Dzieci bawiły się wraz ze swoimi wychowawcami. W trakcie balu zostały wręczone nagrody laureatom konkursów SKO.
1. Konkurs plastyczny ,,Oszczędzam w SKO, marzę o…”.
2. Konkurs- rymowanka lub wierszyk o tematyce oszczędzania.
3. Konkurs- krzyżówka ,,Praca popłaca”.
Nagrody ufundował Bank Spółdzielczy Pojezierza Międzychodzko – Sierakowskiego z którym szkoła współpracuje. Opiekunką SKO w klasach 1-3 szkoły podstawowej jest pani Beata Gogołek.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
W czwartek 2 marca 2017 roku w Zespole Szkół w Chrzypsku Wielkim odbyła się żywa lekcja historii. Uczestniczyli w niej uczniowie klas drugich gimnazjum, którzy spotkali się z Panem Adamem Nowakiem, prezesem Koła Zesłańców Sybiru. Zaproszony gość przybliżył zebranym okoliczności wybuchu II wojny światowej i agresji ZSRR na Polskę. W omawiane wydarzenia wplótł własną historię i osobiste przeżycia osoby zesłanej na Wschód w czasach komunizmu.
Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w słowa Pana Adama, dla wielu z nich opisywane wydarzenia były czymś zupełnie nowym i nieznanym. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Liczymy, że nie była to ostatnia tego typu lekcja historii w naszej szkole.
Spotkanie zorganizował p. Jarosław Czekała
Od dnia 10 kwietnia 2017 r. do 12 maja 2017 r. do godz. 15.00 będzie trwał nabór uczniów do pierwszej klasy Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Chrzypsku Wielkim.
W związku z powyższym rodzice dzieci z naszego obwodu proszeni są o pobranie odpowiedniego wniosku ze strony szkoły lub w sekretariacie przy ul. Głównej 34. Po wypełnieniu wniosku rodzic zobowiązany jest dokumentem tożsamości i aktem urodzenia dziecka (do wglądu) złożyć wniosek osobiście u wicedyrektora szkoły w środę 12.04. 2017 r. lub w środę 26.04.2017 r. w godz. 8.00 – 15.00. W szczególnych przypadkach proszę o uzgodnienie telefoniczne terminu z sekretarzem szkoły (tel. do sekretariatu szkoły 61 29 51 235).
Rodzice uczniów spoza obwodu szkolnego Gminy Chrzypsko Wielkie składają właściwy wniosek wraz załącznikami określonymi u „Uchwale nr XXXI/171/2017 Rady Gminy Chrzypsko Wielkie” z dnia 29 marca 2017 r. w sekretariacie szkoły 10.04.17-12.04.17 r. w godz. 8.00-15.00 w sekretariacie szkoły.
Uchwała oraz wniosek wraz z oświadczeniami rodziców stanowią załącznik do tego ogłoszenia.
DOKUMENTY DO POBRANIA:
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY
Zgodnie z tradycją, w ostatni dzień przed feriami zimowymi, uczniowie Szkoły Podstawowej w Chrzypsku Wielkim obchodzą święto szkoły tak zwany Dzień Patrona - Mikołaja Kopernika. Wszyscy uczniowie spotkali się w sali GOK, obejrzeli część artystyczną, a uczniom z klas IV-VI, którzy osiągnęli najwyższą średnią ocen za pierwsze półrocze, wręczone zostały nagrody „Kopernikusy”.
Tytuł i nagrodę „Kopernikus 2017” otrzymali:
Oliwia Dąbek klasa IVa średnia 5,19
Oskar Stromczyński klasa IVb średnia 5,19
Oliwier Frąckowiak klasa IVa średnia 5,09
Marianna Gogołek klasa IVa średnia 5,09
Amelia Ptaszyńska klasa Va średnia 5,0
Natalia Wacławik klasa Va średnia 5,0.
Około godz.9.00 rozpoczęła się druga część Dnia Patrona, Mała Kopernikada i Wielka Kopernikada. Uczniowie klas IV-VI ruszyli na trasę Wielkiej Kopernikady, zadanie polegało na odnalezieniu ukrytych na terenie Chrzypska fragmentów Układa Słonecznego. Po przejściu trasy, uczniowie wrócili do GOK, posklejali odnalezione fragmenty, udowadniając tym samym, że odwiedzili wszystkie wyznaczone miejsca i stworzyli Układ Słoneczny. W tym samym czasie klasy I-III brały udział w Małej Kopernikadzie w sali GOK, na ekranie rzutnika pojawiła się gra planszowa dla wszystkich klas, uczniowie rzucali kostką i przemierzali drogę do mety, po drodze wykonując zadania sportowe, wiedzowe i artystyczne. Wszystkie klasy walczyły dzielnie, linie mety jako pierwsi przekroczyli uczniowie klasy IIb. Gdy starsi uczniowie wrócili z trasy nastąpiło podsumowanie Wielkiej i Małej Kopernikady oraz rozdanie dyplomów. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wniesienie jedenastu tortów z zapalonymi racami, które ufundowała Rada Rodziców. Każda z klas podzieliła swój tort i ze smakiem zjadła. Na koniec Dnia Patrona uczniowie zaśpiewali wspólnie pieśń o naszym patronie i po życzeniach i przestrogach pani dyrektor Hanny Sułek, dotyczących bezpiecznych ferii, rozeszli się do domów. Młodsze klasy poprosiły organizatorów, żeby w przyszłym roku one także mogły „szukać kopert po Chrzypsku”. Obiecujemy pamiętać o tym za rok.
Organizatorki uroczystości:
Opiekunki SU Agnieszka Stołowska i Magdalena Szukała
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ
Dzień Gimnazjalisty
Jak co roku w piątek, dzień przed feriami Samorząd Uczniowski zorganizował dla wszystkich uczniów Gimnazjum tzw. ,,Dzień Gimnazjalisty”. Imprezę otworzyła pani dyrektor Dorota Korpik, życząc wszystkim wesołej zabawy. Dziewczyny z Samorządu rozpoczęły pasowaniem pierwszych klas polegające na wymalowaniu na twarzach kocich wąsów oraz wypiciu tajemniczej mikstury, po której podobno ma nastąpić niesamowity przypływ wiedzy.
Następnie przystąpiono do konkursów, które miały wyłonić najlepszą klasę w Gimnazjum. Sił można było próbować m.in. w rozwiązywaniu testu wiedzy, wiązaniu najdłuższej liny z tego co uczniowie mieli przy sobie lub na sobie, w torze przeszkód ze związanymi nogami, zjedzeniu pączka bez użycia rąk. W przerwie uczniowie zjedli ciasto upieczone przez kochane mamy i wypili herbatę - żeby nabrać sił do udziału w następnych konkurencjach. Po zagorzałej walce pierwsze miejsce zajęła klasa II a, która otrzymała bon na niepytanie w dniu, który wspólnie wybiorą z wychowawcą panem Jackiem Gogołkiem. Imprezę zakończono o godzinie 11.15.
Samorząd Uczniowski imprezę przygotował pod opieką pań Alicji Girus i Katarzyny Mikołajczak.
Powiatowe obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego
Dnia 26.01.2017 r. w Chrzypsku Wielkim odbyły się powiatowe obchody rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Organizacją imprezy zajmował się nauczyciel historii miejscowego Gimnazjum, Jarosław Czekała wraz z uczniami klasy 3a gimnazjum.
O godzinie 800 rozpoczęła się akademia dla uczniów Szkoły Podstawowej. O godzinie 1100 rozpoczęły się główne obchody rocznicowe. Pojawili się licznie zaproszeni goście, delegacje i poczty sztandarowe. Uroczystości rozpoczęła msza św. odprawiana w kościele parafialnym. Wzięli w niej udział uczniowie gimnazjum, oraz zaproszeni goście.
Po zakończeniu mszy wszyscy przeszli pod pomnik bohaterów, gdzie przy akompaniamencie orkiestry uroczyście odśpiewano hymn narodowy oraz złożono wiązanki kwiatów. Następnie wszyscy zebrani udali się do Gminnego Ośrodka Kultury. Ich przemarszowi towarzyszyła orkiestra. Tam odbyła się dalsza część uroczystości. Uczniowie przybliżyli zebranym przebieg powstania. Akademię ubarwiły występy szkolnego chóru, zespołu flażoletowego oraz koła choreograficznego. Występy recytatorów ubarwione były pokazem slajdów poświęconych tematyce powstania wielkopolskiego. Akademia spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem publiczności. Na zakończenie obchodów zaproszeni goście wzięli udział w słodkim poczęstunku.
Zobacz galerię zdjęć
KONKURS KOLĘD
Dnia 25 stycznia 2017r w GOK-u odbył się szkolny konkurs kolęd. Każda klasa ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wykonywała kolędę, wcześniej przygotowaną. Zanim rozpoczął się konkurs klasa 3a G wprowadziła wszystkich zebranych w szczególną atmosferę śpiewając pastorałkę „Chrystus się narodził”, a zespół flażoletowy zagrał 3 kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu” oraz „Pójdzmy wszyscy do stajenki”.
Uczniowie były oceniani przez jury w składzie: p. D.Korpik, p. A.Girus i p. R.Wodzińska. Pod uwagę brane były trzy kategorie ocen: znajomość tekstu, prezentacja klasy oraz sposób wykonania. Zwycięzcą konkursu została klasa 5b p. A.Stołowskiej zajmując I miejsce. Prowadzącą konkurs była Marika Rembacz, uczennica klasy 3A G, a organizatorem Lidia Pietrucha – katechetka.
SZKOLNE JASEŁKA 2016
W czwartek 22 grudnia 2016r. w naszej szkole oglądaliśmy Jasełka pod tytułem: „ Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”.
Jasełka przygotowali uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Udało się połączyć talent, zapał i entuzjazm tych najmłodszych i najstarszych, co jest cennym doświadczeniem zwłaszcza dla dzieci. Każdy niezależnie od wieku wnosi do szkolnej rodziny to co ma najcenniejszego i pragnie się dzielić z innymi.
Naszym Jasełkom towarzyszyła radość wyrażona tańcem koła tanecznego pod kierunkiem pani Małgorzaty Kudlińskiej – Skrzypkowiak, śpiewem chóru szkolnego pod kierunkiem pani Mirosławy Lech , słowem oraz scenką teatralną zaślubin Maryi i Józefa wyreżyserowaną przez uczennicę gimnazjum, Dominikę Ciesielczyk . Na scenie pojawiły się osoby, które znane są ze scen biblijnych: Maryja, Józef, Trzej Królowie, pasterze. Wcielili się w nie uczniowie naszej szkoły.
Tegoroczne Jasełka w konwencji wspomnień Maryi opowiadającej dwunastoletniemu Jezusowi o narodzinach i pierwszych chwilach Jego życia, stały się okazją do refleksji nad Tajemnicą Bożego Narodzenia i naszego życia. Jasełka przygotowała pani Maria Lamcha.
W czasie przedświątecznym w szkole został zorganizowany przez panią Agnieszkę Stołowską konkurs plastyczny. Uczniowie wszystkich klas wykonali ozdobne dzwonki. Drobne nagrody wręczone podczas Jasełek ufundowała Rada Rodziców.
Zobacz galerię zdjęć
MIKOŁAJKI
Z okazji „Mikołajek” uczniowie Zespołu Szkół otrzymali słodycze, na górnym korytarzu pojawiła się choinka, można było posłuchać piosenek o tematyce świątecznej.
Samorząd Uczniowski Gimnazjum przygotował pierniczki dla uczniów, którzy mieli ubrane czapki mikołajkowe. Słodycze i spotkanie z Mikołajem przygotowała Rada Rodziców.
Archiwum Aktualności