• Historia szkoły

• Otwarcie nowej szkoły odbyło się 1 września 1972 roku ( po dwuletniej budowie ). W szkole z ośmioma klasami lekcyjnymi, salą gimnastyczną i świetlicą naukę szkolną podjęło 323 uczniów uczęszczających do 13 oddziałów .

Grono nauczycielskie - 14 nauczycieli
          Kierownik szkoły - Henryk Wojciechowski

Główna praca wychowawcza szkoły ukierunkowana zostaje nad nadaniem szkole imienia. Wśród wielu propozycji największą aprobatę zyskało imię Mikołaja Kopernika .

W sierpniu 1973 roku w wyniku reorganizacji struktury szkolnictwa Szkoła Podstawowa w Chrzypsku Wielkim przekształcona zostaje w Zbiorczą Szkołę Gminną.

17 maja 1975 roku szkoła otrzymuje sztandar ufundowany przez Komitet Rodzicielski.

We wrześniu 1997 roku uroczyście obchodziliśmy 25 - lecie istnienia naszej szkoły.
           Z dniem 1 września 1999 roku na podstawie uchwały Rady Gminy założono Gimnazjum w Chrzypsku Wielkim . Jednocześnie połączono Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum w Chrzypsku Wielkim w Zespół Szkół w Chrzypsku Wielkim .

12 października 2007 roku Zespół Szkół  w Chrzypsku Wielkim otrzymał nowy sztandar ufundowany przez Radę Rodziców. Uroczyście odebrali go przedstawiciele Dyrekcji, władz Gminy , rodziców, nauczycieli i uczniów.

Od 2010r. w skład Zespołu Szkół wchodzi także Przedszkole u Reksia.